Olimpiska ABC

Pasaules Jaunatnes olimpiāde

Pasaules Jaunatnes olimpiāde

Jaunatnes Olimpiskās spēles ir starptautiskas daudzu sporta veidu sacīkstes, kas notiek ik 4 gadus un dalās ziemas un vasaras Jaunatnes Olimpiskajās spēlēs. Pirmās Jaunatnes Olimpiskās spēles notika 2010. gadā Singapūrā, bet Ziemas olimpiskās spēles pirmo reizi notika 2012. gadā Insbrukā. Jaunatnes olimpiādēs var piedalīties sportisti vecumā no 14 līdz 18 gadiem. Šādu sporta sacensību koncepciju 1990. gadu beigās izstrādāja austrietis Johans Rozencofs.
Pasaules jaunatnes olimpiādes ideja pieder Žakam Rogem (SOK prezidents 2001 – 2013).
Jau 1998. gadā Maskavā tika rīkotas pirmās Pasaules Jaunatnes spēles. Tām bija toreizējā SOK prezidenta Huana Antonio Samaranča patronāža, tomēr viņš uzskatīja, ka par olimpiskām drīkst dēvēt tikai vienas spēles. Maskavieši pacentās godam, viss notika pēc olimpiskajiem principiem, spēles noritēja veiksmīgi, bet tām trūka turpinājuma, jo nebija, kas organizē nākamās. Pēc trim gadiem Maskava šādas sacīkstes organizēja vēlreiz, bet bez iepriekšējā vēriena, un šis pasākums izbeidzās.
Bet mērķis palika. SOK pat bija nodibināta īpaša komisija, kurā darbojās arī LOK toreizējais prezidents Vilnis Baltiņš. Komisija pētīja pasaules jaunatnes spēļu rīkošanas iespējas. Pēc gadsimtu mijas Žaks Roge, kļūstot par SOK prezidentu, jau nāca ar ideju par Pasaules Jaunatnes olimpiādes sarīkošanu. 
Pasaules Jaunatnes olimpiskās (JOS) spēles ir unikālas, jo atšķirībā no olimpiskajām spēlēm, līdztekus sporta sacensībām norisinās īpaša kultūras un izglītības programma, kuras mērķis ir veicināt olimpisko vērtību, kā arī viedokļu un pieredzes apmaiņu starp dažādām kultūrām, padarot pasaules JOS par unikālu sporta un kultūras festivālu.

Vasaras Jaunatnes olimpiskās spēles

Nr. Norises vieta Gads LAT sportistu skaits Zelts Sudrabs Bronza
Spēļu logo Pilsēta Valsts
I
Singapūra Singapūra 2010 11 - - 1
II Naņdzjina Ķīna 2014 13 - - 3
III Buenosairesa Argentīna 2018 19 - - -

I Pasaules Jaunatnes Olimpiskās spēles Singapūrā 2010. gadā.
Latviju septiņos sporta veidos pārstāvēja 11 sportisti un 6 treneri. Latvijas jaunie sportisti startēja riteņbraukšanā, vieglatlētikā, burāšanā, peldēšanā, svarcelšanā, modernajā pieccīņā un airēšanā.
No vienpadsmit Latvijas jauniešiem, četri Jaunatnes olimpiskajās spēlēs izcīnīja vietu pirmajā sešiniekā. Intars Išejevs uzstādīja personīgo rekordu un izcīnīja bronzas medaļu šķēpa mešanā, ar ceturto vietu līdzjutējus iepriecināja airētāja Elza Gulbe un svarcēlājs Artjoms Žerebkovs, bet BMX sacensībās Kristers Taims izcīnīja sesto vietu. Kristers Taims bija Latvijas komandas karognesējs atklāšanas ceremonijā.

II Pasaules Jaunatnes Olimpiskās spēles Ķīnas pilsētā Naņdzjinā 2014. gadā.

Latvijas Jaunatnes Olimpiskajā komandā piedalījās 13 jaunie sportisti, kas piedalījās astoņos sporta veidos – modernajā pieccīņā, peldēšanā, pludmales volejbolā, smaiļošanā/burāšana, svarcelšanā, šaušanā, tenisā un vieglatlētikā.

Jaunie sportisti Latviju pārstāvēja godam izcīnot trīs bronzas medaļas, svarcelšanā to sagādāja Koha, šaušanas desmit metru distancē jaukto pāru sacensībās to pašu paveica Agate Rašmane, bet tenisa meiteņu dubultspēļu sacensībās - Ostapenko. Aļona bija Latvijas komandas karognesēja atklāšanas ceremonijā.
Tāpat Latvijai ceturto vietu sagādāja šķēpmetēja Laine Donāne.

III Pasaules Jaunatnes Olimpiskās spēles Argentīnas pilsētā Buenosairesā 2018. gads. 

Latviju pārstāvēja 19 jaunie sportisti, piedaloties deviņos sporta veidos - basketbolā 3x3, BMX frīstailā, BMX, breakdance, peldēšanā, svarcelšanā, šaušanā, tenisā, vieglatlētikā un vingrošanā. Latvieši šoreiz palika bez medaļām, lai gan BMX riteņbraucējs Edvards Glāzers uzvarēja puišu sacensībās un BMX frīstaila sportists Patriks Vīksna bija trešais sava sporta veida sacensībās. Latvijas komandas karognesējs atklāsanas ceremonijā bija peldētājs Didzis Rudavs. 

Ziemas Jaunatnes olimpiskās spēles

 
Nr. Norises vieta Gads LAT sportistu skaits Zelts Sudrabs Bronza
Spēļu logo Pilsēta Valsts
I Insbruka Austrija 2012 16 1 1 1
II Lillehammere Norvēģija 2016 16 1 2 2
III Lozanna Šveice 2020 30 1 2 2
 
I Pasaules Jaunatnes ziemas Olimpiskās spēles Insbruka (Austrija) 2012.
Latviju pārstāvēja 16 jaunie sporta talanti vecumā no 15 līdz 18 gadiem. Mūsējie startēja 7 sporta disciplīnās – ar divnieku ekipāžu bobslejā, vienu skeletonistu, pieciem kamaniņu braucējiem – diviem puišiem, vienu meiteni un vienu divnieku ekipāžu, kā arī ar trīs biatlonistiem – diviem puišiem un meiteni, bet distanču un kalnu slēpošanā pārstāvēja viens puisis un viena meitene un viens pārstāvis  hokeja sacensībā, lai gan komandu turnīrā starp piecām šīs spēles lielvalstu komandām Latvijas nav. Tomēr Latviju dažādu individuālo hokeja spēles elementu izpildes konkursā pārstāvēja Augusts Valdis Vasiļonoks. Startam Insbrukā viņš kvalificējās Starptautiskās Hokeja federācijas rīkotajā konkursā.
Tieši hokejists A.V.Vasiļonoks izcīna pirmo zelta medaļu Pasaules Jaunatnes ziemas olimpiādē. Sudrabu kamaniņu sportā vieniniekos izcīna Riks Kristens Rozītis, bet bronza Ullai Zirnei. Ulla bija arī Latvijas delegācijas karognesēja JOS atklāšanas ceremonijā. Bobslejisti Oskars Ķibermanis ar stūmēju Elvi Kamšu palika uzreiz aiz pjedestāla 4. vieta.



II Pasaules Jaunatnes ziemas olimpiskās spēles Lillehammere (Norvēģija) 2016.
Latvijas delegācijā 16 sportisti 7 sporta veidos – daiļslidošanā, šorttrekā, distanču slēpošanā, kalnu slēpošanā, kamaniņu sportā un biatlonā.
Latvijas sportisti izcīnīja vienu zeltu un sudrabu. Par augstākā kaluma godalgu parūpējās kamaniņu braucējs Kristers Aparjods, Latvijas komandas karognesējs, atklāšanas ceremonijā, bet otro vietu daiļslidošanas sacensībās ieguva Deniss Vasiļjevs.
Valstu jauktajās sacensībās medaļas izcīnīja daiļslidotāji Diāna Ņikitina un Deniss Vasiļjevs, kā arī šorttrekists Krūzbergs. Ņikitina izcīnīja sudraba, bet Vasiļjevs un Krūzbergs savās komandās ieguva bronzas medaļas.


 
III Pasaules Jaunatnes ziemas olimpiskās spēles Lozanna (Šveice) 2020
Latvijas delegācijā 30 sportisti 9 sporta veidos – kamaniņu sportā, skeletonā, bobslejā, distanču slēpošanā, kalnu slēpošanā, biatlonā, šorttrekā, hokejā (individuāli) un kērlingā.



Latvijas sportisti izcīnīja vienu zelta, divas sudraba un vienu bronzas medaļu. Zelta medaļu izcīnīja kamaniņu sporta pārstāvis Gints Bērziņš, sudrabu kala skeletonists Elvis Veinbergs un kamaniņu divnieki Kaspars Rinks, Ardis Liepiņš, bronzas medaļas izcīnīja kamaniņu divnieka meitenes Viktorija Ziediņa ar Selīnu Elizabeti Zvilnu un kamaniņu sports jauktā stafete - Justīne Maskale, Gints Bērziņš, Kaspars Rinks/Ardis Liepiņš. 


Karogu atklāšana ceremonijā nesa kalnu slēpošanas pārstāvis Kristofers Gulbis.
 
ATPAKAĻ Dalīties